SUMMARY REPORT        2019 SPRING ELECTION             UNOFFICIAL RESULTS
RUN DATE:04/03/19     APRIL 2, 2019
RUN TIME:02:25 AM     OUTAGAMIE COUNTY

                                                       VOTES PERCENT

           PRECINCTS COUNTED (OF 96) .  .  .  .  .        96  100.00
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .   106,846
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .    35,110
           BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .         2     .01
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .             32.86
           VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .

          Justice of the Supreme Court
          (VOTE FOR)  1
           Brian Hagedorn.  .  .  .  .  .  .  .  .    19,206   55.42
           Lisa Neubauer .  .  .  .  .  .  .  .  .    15,419   44.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        33     .10

          Court of Appeals Judge, District 3
          (VOTE FOR)  1
           Lisa K. Stark .  .  .  .  .  .  .  .  .    25,160   99.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       222     .87

          County Executive Outagamie County
          (VOTE FOR)  1
           Tom Nelson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    26,387   96.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       837    3.07

          County Supervisor, District 8
          (VOTE FOR)  1
           Nicholas Thyssen .  .  .  .  .  .  .  .       555   55.78
           Karen Lawrence.  .  .  .  .  .  .  .  .       433   43.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7     .70

          Municipal Judge for the Village of Bear Creek, Village
          oVillages of Bear Creek, Black Creek & Ni
          (VOTE FOR)  1
           John J. Mazuroski, Jr. .  .  .  .  .  .       278   98.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    1.07

          Town Board Chairperson Town of Black Creek
          (VOTE FOR)  1
           Brenda Schwister Garvey.  .  .  .  .  .        85   34.14
           Dan Knutzen.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       164   65.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Board Chairperson Town of Bovina
          (VOTE FOR)  1
           Alan Van Straten .  .  .  .  .  .  .  .       177   99.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .56

          Town Board Chairperson Town of Buchanan
          (VOTE FOR)  1
           Mark McAndrews.  .  .  .  .  .  .  .  .     1,307   98.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        23    1.73

          Town Board Chairperson Town of Center
          (VOTE FOR)  1
           Robert Toby Paltzer Jr .  .  .  .  .  .       834   97.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        21    2.46

          Town Board Chairperson Town of Cicero
          (VOTE FOR)  1
           Steve Hackl.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       190   97.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5    2.56

          Town Board Chairperson Town of Dale
          (VOTE FOR)  1
           Douglas Wunderlich  .  .  .  .  .  .  .       550   98.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        11    1.96

          Town Board Chairperson Town of Deer Creek
          (VOTE FOR)  1
           Steven D. Young  .  .  .  .  .  .  .  .       114   99.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .87

          Town Board Chairperson Town of Ellington
          (VOTE FOR)  1
           Joe Schumacher.  .  .  .  .  .  .  .  .       542   95.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        27    4.75

          Town Board Chairperson Town of Freedom
          (VOTE FOR)  1
           Charles Kramer.  .  .  .  .  .  .  .  .     1,568   67.88
           Steven D Lowney  .  .  .  .  .  .  .  .       677   29.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        65    2.81

          Town Board Chairperson Town of Grand Chute
          (VOTE FOR)  1
           Dave Schowalter  .  .  .  .  .  .  .  .     2,250   98.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        32    1.40

          Town Board Chairperson Town of Greenville
          (VOTE FOR)  1
           Jack Anderson .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,800   98.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        21    1.15

          Town Board Chairperson Town of Hortonia
          (VOTE FOR)  1
           Bob Luedtke.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       213   99.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .93

          Town Board Chairperson Town of Kaukauna
          (VOTE FOR)  1
           Mike Van Asten.  .  .  .  .  .  .  .  .       274  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Board Chairperson Town of Liberty
          (VOTE FOR)  1
           Scott Retzlaff.  .  .  .  .  .  .  .  .       183   98.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.08

          Town Board Chairperson Town of Maine
          (VOTE FOR)  1
           Cory Demerath .  .  .  .  .  .  .  .  .       147  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Board Chairperson Town of Maple Creek
          (VOTE FOR)  1
           Gary J. Coroneos .  .  .  .  .  .  .  .        81   46.55
           Dalton Korth  .  .  .  .  .  .  .  .  .        90   51.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    1.72

          Town Board Chairperson Town of Oneida
          (VOTE FOR)  1
           Marlene Minnie Garvey  .  .  .  .  .  .       254   36.92
           Scott Schaumberg .  .  .  .  .  .  .  .       430   62.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4     .58

          Town Board Chairperson Town of Osborn
          (VOTE FOR)  1
           Harlan Volkman.  .  .  .  .  .  .  .  .       235  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Board Chairperson Town of Seymour
          (VOTE FOR)  1
           Michael Barclay  .  .  .  .  .  .  .  .       179   98.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.10

          Town Board Chairperson Town of Vandenbroek
          (VOTE FOR)  1
           Jason Wegand  .  .  .  .  .  .  .  .  .       265   98.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5    1.85

          Town Board Supervisor 1 Town of Black Creek
          (VOTE FOR)  1
           Daniel G Rettler .  .  .  .  .  .  .  .       236   98.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4    1.67

          Town Board Supervisor 1 Town of Bovina
          (VOTE FOR)  1
           Ronald K. Beyer  .  .  .  .  .  .  .  .       177   99.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .56

          Town Board Supervisor 1 Town of Buchanan
          (VOTE FOR)  1
           Karen Lawrence.  .  .  .  .  .  .  .  .       705   51.05
           Dave Van Vonderen.  .  .  .  .  .  .  .       662   47.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        14    1.01

          Town Board Supervisor 1 Town of Center
          (VOTE FOR)  1
           Jess Burchill .  .  .  .  .  .  .  .  .       340   38.51
           Steve Schmeichel .  .  .  .  .  .  .  .       538   60.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5     .57

          Town Board Supervisor 1 Town of Cicero
          (VOTE FOR)  1
           Daniel Birling.  .  .  .  .  .  .  .  .        98   48.51
           Kelly L. Van Vleet Seitz  .  .  .  .  .       103   50.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .50

          Town Board Supervisor 1 Town of Dale
          (VOTE FOR)  1
           Darnel Laabs  .  .  .  .  .  .  .  .  .       404   65.91
           Charles D. Zehner.  .  .  .  .  .  .  .       209   34.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Board Supervisor 1 Town of Deer Creek
          (VOTE FOR)  1
           Chad Mares .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       118  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Board Supervisor 1 Town of Ellington
          (VOTE FOR)  1
           Robert Prunty .  .  .  .  .  .  .  .  .       543   97.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        16    2.86

          Town Board Supervisor 1 Town of Freedom
          (VOTE FOR)  1
           Tim Maass  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       987   46.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,129   53.36

          Town Board Supervisor 1 Town of Grand Chute
          (VOTE FOR)  1
           Jeff Nooyen.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,257   99.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        15     .66

          Town Board Supervisor 1 Town of Hortonia
          (VOTE FOR)  1
           Nancy Willenkamp .  .  .  .  .  .  .  .       208   98.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    1.42

          Town Board Supervisor 1 Town of Kaukauna
          (VOTE FOR)  1
           Shane Robley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       270  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Board Supervisor 1 Town of Liberty
          (VOTE FOR)  1
           Tom Lambie .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       182   98.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.09

          Town Board Supervisor 1 Town of Oneida
          (VOTE FOR)  1
           Al Krause  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       335   51.94
           Terry Hock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       304   47.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         6     .93

          Town Board Supervisor 1 Town of Osborn
          (VOTE FOR)  1
           Al Timm .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       229  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Board Supervisor 1 Town of Seymour
          (VOTE FOR)  1
           Pete Wachtendonk .  .  .  .  .  .  .  .       179  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Board Supervisor 2 Town of Black Creek
          (VOTE FOR)  1
           Tom Neubert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       234   99.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .85

          Town Board Supervisor 2 Town of Bovina
          (VOTE FOR)  1
           Wade Vandenboom  .  .  .  .  .  .  .  .       173   99.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .57

          Town Board Supervisor 2 Town of Cicero
          (VOTE FOR)  1
           David Vande Hei  .  .  .  .  .  .  .  .       191  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Board Supervisor 2 Town of Dale
          (VOTE FOR)  1
           Chad C Degal  .  .  .  .  .  .  .  .  .       529   97.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        11    2.04

          Town Board Supervisor 2 Town of Deer Creek
          (VOTE FOR)  1
           Tom Peeters.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       114   98.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.72

          Town Board Supervisor 2 Town of Ellington
          (VOTE FOR)  1
           Allen Kaddatz .  .  .  .  .  .  .  .  .       561   99.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5     .88

          Town Board Supervisor 2 Town of Hortonia
          (VOTE FOR)  1
           Dennis Clegg  .  .  .  .  .  .  .  .  .       208   99.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .95

          Town Board Supervisor 2 Town of Kaukauna
          (VOTE FOR)  1
           Dennis Van Vreede.  .  .  .  .  .  .  .       267  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Board Supervisor 2 Town of Liberty
          (VOTE FOR)  1
           Scott Wright  .  .  .  .  .  .  .  .  .       181  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Board Supervisor 2 Town of Oneida
          (VOTE FOR)  1
           Randall Robertson.  .  .  .  .  .  .  .       369   57.57
           Carla Zimmerman  .  .  .  .  .  .  .  .       266   41.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         6     .94

          Town Board Supervisor 2 Town of Osborn
          (VOTE FOR)  1
           Greg Schultz  .  .  .  .  .  .  .  .  .       224  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Board Supervisor 2 Town of Seymour
          (VOTE FOR)  1
           Chris A Van Dyke .  .  .  .  .  .  .  .       172   99.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .58

          Town Board Supervisor 3 Town of Buchanan
          (VOTE FOR)  1
           Chuck Kavanaugh  .  .  .  .  .  .  .  .     1,284   98.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        17    1.31

          Town Board Supervisor 3 Town of Center
          (VOTE FOR)  1
           John Baum  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       795   99.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         8    1.00

          Town Board Supervisor 3 Town of Freedom
          (VOTE FOR)  1
           Robert N Schuh.  .  .  .  .  .  .  .  .       959   45.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,153   54.59

          Town Board Supervisor 3 Town of Grand Chute
          (VOTE FOR)  1
           Travis J. Thyssen.  .  .  .  .  .  .  .     2,206   99.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        17     .76

          Town Board Supervisor Town of Greenville
          (VOTE FOR)  2
           Michael Woods .  .  .  .  .  .  .  .  .       668   18.39
           Dean M. Culbertson  .  .  .  .  .  .  .     1,420   39.10
           Joe Ryan.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,517   41.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        27     .74

          Town Board Supervisor Town of Maine
          (VOTE FOR)  2
           Randy Moes .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       100   33.33
           Ray Gomm.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        48   16.00
           Harley Griesbach .  .  .  .  .  .  .  .       117   39.00
           Mike Olson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        33   11.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .67

          Town Board Supervisor Town of Maple Creek
          (VOTE FOR)  2
           Mike Bruette  .  .  .  .  .  .  .  .  .       145   58.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       103   41.53

          Town Board Supervisor Town of Vandenbroek
          (VOTE FOR)  2
           Joan Coenen.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       270   86.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        43   13.74

          Town Clerk/Treasurer Town of Bovina
          (VOTE FOR)  1
           Charles J. Pluger.  .  .  .  .  .  .  .       179  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Clerk Town of Deer Creek
          (VOTE FOR)  1
           Craig Sorenson.  .  .  .  .  .  .  .  .       117  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Clerk Town of Ellington
          (VOTE FOR)  1
           Bonnie Fischer.  .  .  .  .  .  .  .  .       456   64.96
           Rachael A. Yogerst  .  .  .  .  .  .  .       245   34.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .14

          Town Clerk Town of Hortonia
          (VOTE FOR)  1
           Lyn Neuenfeldt.  .  .  .  .  .  .  .  .       214   99.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .47

          Town Clerk Town of Liberty
          (VOTE FOR)  1
           Julia DeGroot .  .  .  .  .  .  .  .  .       181   99.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .55

          Town Clerk Town of Maple Creek
          (VOTE FOR)  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        94  100.00

          Town Treasurer Town of Black Creek
          (VOTE FOR)  1
           Jeri Ohman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       239   99.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .83

          Town Treasurer Town of Cicero
          (VOTE FOR)  1
           Judy Hackl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       194   98.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    1.52

          Town Treasurer Town of Deer Creek
          (VOTE FOR)  1
           Marcia Pethke .  .  .  .  .  .  .  .  .       122  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Treasurer Town of Ellington
          (VOTE FOR)  1
           Sherri Fassbender.  .  .  .  .  .  .  .       592   99.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .34

          Town Treasurer Town of Hortonia
          (VOTE FOR)  1
           Marilyn Martin.  .  .  .  .  .  .  .  .       213   98.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    1.39

          Town Treasurer Town of Liberty
          (VOTE FOR)  1
           Beth A. Ubl.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       184  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Town Treasurer Town of Maple Creek
          (VOTE FOR)  1
           Tory R. Much  .  .  .  .  .  .  .  .  .       171   99.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .58

          Town Treasurer Town of Osborn
          (VOTE FOR)  1
           Ann-Marie Karweick  .  .  .  .  .  .  .       229   99.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .43

          Town Treasurer Town of Seymour
          (VOTE FOR)  1
           Ginny Rottier .  .  .  .  .  .  .  .  .       187  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Constable Town of Black Creek
          (VOTE FOR)  1
           Michael D Garvey .  .  .  .  .  .  .  .       221   96.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         8    3.49

          Constable Town of Cicero
          (VOTE FOR)  1
           Patrick R. Amerson  .  .  .  .  .  .  .       191  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Constable Town of Dale
          (VOTE FOR)  1
           Sandy Gadamus .  .  .  .  .  .  .  .  .       527   95.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        25    4.53

          Constable Town of Deer Creek
          (VOTE FOR)  1
           Mark Radtke.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       117  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Constable Town of Ellington
          (VOTE FOR)  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        49  100.00

          Constable Town of Hortonia
          (VOTE FOR)  1
           Ron Willenkamp.  .  .  .  .  .  .  .  .       211   98.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    1.40

          Constable Town of Liberty
          (VOTE FOR)  1
           Levi Lambie.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       182   98.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.09

          Constable Town of Maine
          (VOTE FOR)  1
           Gerald J Schuette.  .  .  .  .  .  .  .       136   93.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         9    6.21

          Constable Town of Maple Creek
          (VOTE FOR)  1
           Steven Janke  .  .  .  .  .  .  .  .  .       167   98.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.18

          Constable Town of Seymour
          (VOTE FOR)  1
           Jeff Rottier  .  .  .  .  .  .  .  .  .       186  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Village President Village of Bear Creek
          (VOTE FOR)  1
           Christopher P Wenner.  .  .  .  .  .  .        44   95.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    4.35

          Village President Village of Black Creek
          (VOTE FOR)  1
           Justin Stingle.  .  .  .  .  .  .  .  .        95   43.38
           Andy Gleason  .  .  .  .  .  .  .  .  .       123   56.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .46

          Village President Village of Combined Locks
          (VOTE FOR)  1
           John Neumeier .  .  .  .  .  .  .  .  .       622   99.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5     .80

          Village President Village of Harrison
          (VOTE FOR)  1
           Buddy Lisowe  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Kevin M. Hietpas .  .  .  .  .  .  .  .         0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Village President Village of Hortonville
          (VOTE FOR)  1
           Jeanne Bellile.  .  .  .  .  .  .  .  .       374   65.50
           Al Habeck  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       196   34.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .18

          Village President Village of Nichols
          (VOTE FOR)  1
           A. J. Griesbach  .  .  .  .  .  .  .  .        26   92.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    7.14

          Village President Village of Shiocton
          (VOTE FOR)  1
           Terri James.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       104   98.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.89

          Village President Village of Wrightstown
          (VOTE FOR)  1
           Dean J. Erickson .  .  .  .  .  .  .  .        30  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Village Trustee Village of Bear Creek
          (VOTE FOR)  3
           Amy L Riggles .  .  .  .  .  .  .  .  .        39   30.95
           Julie A Miller.  .  .  .  .  .  .  .  .        43   34.13
           Tim Wanta  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        42   33.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    1.59

          Village Trustee Village of Black Creek
          (VOTE FOR)  3
           Paul Rettler  .  .  .  .  .  .  .  .  .       153   27.82
           Brandi Schomisch .  .  .  .  .  .  .  .       146   26.55
           Jacque Stingle.  .  .  .  .  .  .  .  .       101   18.36
           Tyler E Rasmussen.  .  .  .  .  .  .  .       148   26.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .36

          Village Trustee Village of Combined Locks
          (VOTE FOR)  3
           Cathy Vander Zanden .  .  .  .  .  .  .       552   46.43
           Justin Krueger.  .  .  .  .  .  .  .  .       536   45.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       101    8.49

          Village Trustee Village of Harrison
          (VOTE FOR)  3
           Lou Miller .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Tyler M. Moore.  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Jim Salm.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Pete Stier .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Darlene Bartlein .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Kevin M. Hietpas .  .  .  .  .  .  .  .         0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Village Trustee Village of Hortonville
          (VOTE FOR)  3
           Peter Olk  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       424   33.31
           James Moeller .  .  .  .  .  .  .  .  .       412   32.36
           Dan Nejedlo.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       408   32.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        29    2.28

          Village Trustee Village of Kimberly
          (VOTE FOR)  3
           Lee W. Hammen .  .  .  .  .  .  .  .  .       842   29.48
           Peggy Weber.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       717   25.11
           Tom Gaffney.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       674   23.60
           Norb Karner.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       607   21.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        16     .56

          Village Trustee Village of Shiocton
          (VOTE FOR)  3
           Eugene Butch Bunnell.  .  .  .  .  .  .        61   22.34
           Rodney Van Straten  .  .  .  .  .  .  .        86   31.50
           Austin Hooyman.  .  .  .  .  .  .  .  .        72   26.37
           Jamie Dontje  .  .  .  .  .  .  .  .  .        52   19.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .73

          Village Trustee Village of Wrightstown
          (VOTE FOR)  3
           Sue Byers  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        22   31.43
           Scott Reignier.  .  .  .  .  .  .  .  .        24   34.29
           Andy Lundt .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        24   34.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Village Trustee Village of Little Chute
          (VOTE FOR)  2
           Larry Van Lankvelt  .  .  .  .  .  .  .     1,023   50.20
           Brian Van Lankveldt .  .  .  .  .  .  .       992   48.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        23    1.13

          Village Trustee Village of Nichols
          (VOTE FOR)  2
           Terry Scheller.  .  .  .  .  .  .  .  .        24   42.11
           Kathy Krull.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        31   54.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2    3.51

          Village Trustee Village of Howard
          (VOTE FOR)  1
           Brian Miller  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           Craig McAllister .  .  .  .  .  .  .  .         0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Alderperson, District 1, City of Appleton
          (VOTE FOR)  1
           William J. Siebers  .  .  .  .  .  .  .       507   96.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        18    3.43

          Alderperson, District 3, City of Appleton
          (VOTE FOR)  1
           Brad Firkus.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       505   63.68
           Ryan Kubat .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       281   35.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7     .88

          Alderperson, District 5, City of Appleton
          (VOTE FOR)  1
           Katie Van Zeeland.  .  .  .  .  .  .  .       137   97.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    2.14

          Alderperson, District 7, City of Appleton
          (VOTE FOR)  1
           Maiyoua Thao  .  .  .  .  .  .  .  .  .       596   51.65
           John Cuff  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       556   48.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .17

          Alderperson, District 9, City of Appleton
          (VOTE FOR)  1
           Alex Schultz  .  .  .  .  .  .  .  .  .       469   67.00
           Bob Baker  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       224   32.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7    1.00

          Alderperson, District 11, City of Appleton
          (VOTE FOR)  1
           Patti S. Coenen  .  .  .  .  .  .  .  .       344   96.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        11    3.10

          Alderperson, District 13, City of Appleton
          (VOTE FOR)  1
           Walter Burt Blank.  .  .  .  .  .  .  .       466   45.96
           Kyle Lobner.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       541   53.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         7     .69

          Alderperson, District 1, City of Kaukauna
          (VOTE FOR)  1
           Marty DeCoster.  .  .  .  .  .  .  .  .       480   97.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        10    2.04

          Alderperson, District 2, City of Kaukauna
          (VOTE FOR)  1
           Timothy Roehrig  .  .  .  .  .  .  .  .       557   98.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        11    1.94

          Alderperson, District 3, City of Kaukauna
          (VOTE FOR)  1
           Brian Schell Skelly .  .  .  .  .  .  .       356   51.74
           Thomas McGinnis  .  .  .  .  .  .  .  .       331   48.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .15

          Alderperson, District 4, City of Kaukauna
          (VOTE FOR)  1
           Pennie A. Thiele .  .  .  .  .  .  .  .       533   68.51
           Ryan Schmitt  .  .  .  .  .  .  .  .  .       243   31.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .26

          Alderperson, Wards 1 & 2, City of Seymour
          (VOTE FOR)  1
           Steve Hurkman .  .  .  .  .  .  .  .  .       160  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Alderperson, Wards 3 & 4, City of Seymour
          (VOTE FOR)  1
           Ryan Kinney.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       120  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          Alderperson, Wards 5 & 6, City of Seymour
          (VOTE FOR)  1
           Alex Tetzlaff .  .  .  .  .  .  .  .  .       128   99.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .78

          Alderperson, District 3, City of New London
          (VOTE FOR)  1
           Lori Ann Dean .  .  .  .  .  .  .  .  .       189   97.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5    2.58

          Municipal Judge Village of Hortonville
          (VOTE FOR)  1
           Norbert C. Dallman  .  .  .  .  .  .  .       466   99.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .43

          Municipal Judge Village of Kimberly
          (VOTE FOR)  1
           Jerry Schumann.  .  .  .  .  .  .  .  .     1,005   99.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         4     .40

          Municipal Judge City of Kaukauna
          (VOTE FOR)  1
           Carley N. Windorff  .  .  .  .  .  .  .     2,049   99.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         8     .39

          Dale Sanitary District 1 Commissioner
          Dale Sanitary District 1
          (VOTE FOR)  1
           Daryl T. Kistenmacher  .  .  .  .  .  .        96   96.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         3    3.03

          Freedom Sanitary District 1 Commissioner
          Freedom Sanitary District 1
          (VOTE FOR)  1
           Daniel J Vandenberg .  .  .  .  .  .  .       980   97.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        30    2.97

          Stephensville Sanitary District 1 Commissioner
          Stephensville Sanitary District 1
          (VOTE FOR)  1
           Jeff Darnick  .  .  .  .  .  .  .  .  .        48  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          School Board Member Kaukauna Area School District
          (VOTE FOR)  3
           Chad Berken.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,051   21.22
           Kathryn Breitzman.  .  .  .  .  .  .  .     1,787   18.49
           Chris Bouressa.  .  .  .  .  .  .  .  .     2,048   21.19
           Tim Reichenberger.  .  .  .  .  .  .  .     1,077   11.14
           John Moore .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,629   16.86
           Charles West  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,025   10.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        47     .49

          School Board Member School District of Shiocton
          (VOTE FOR)  3
           Aaron C. Pluger  .  .  .  .  .  .  .  .       554   33.07
           Bradley R. Ritchie  .  .  .  .  .  .  .       587   35.04
           Jeremie Birch .  .  .  .  .  .  .  .  .       529   31.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5     .30

          School Board Member Appleton Area School District
          (VOTE FOR)  2
           Tim McKeag .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5,397   27.21
           Deborah Truyman  .  .  .  .  .  .  .  .     6,545   32.99
           Jim Bowman .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7,705   38.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       191     .96

          School Board Member Clintonville Public School District
          (VOTE FOR)  2
           Mark Zachow.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       125   40.19
           Lori Jean Poppe  .  .  .  .  .  .  .  .       121   38.91
           Patrick Danforth .  .  .  .  .  .  .  .        65   20.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          School Board Member Kimberly Area School District
          (VOTE FOR)  2
           Debbie Roberts.  .  .  .  .  .  .  .  .     2,281   50.76
           Penny Hoh  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,186   48.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        27     .60

          School Board Member Little Chute Area School District
          (VOTE FOR)  2
           David L. Peterson.  .  .  .  .  .  .  .       479   26.00
           Sarah Beahm.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       898   48.75
           Isaac Zimmermann .  .  .  .  .  .  .  .       453   24.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        12     .65

          School Board Member School District of New London
          (VOTE FOR)  2
           Pete Bosquez  .  .  .  .  .  .  .  .  .       331   23.21
           Chris Martinson  .  .  .  .  .  .  .  .       386   27.07
           Tina Ruckdashel  .  .  .  .  .  .  .  .       458   32.12
           Virginia Schlais .  .  .  .  .  .  .  .       246   17.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5     .35

          School Board Member School District of West De Pere
          (VOTE FOR)  2
           Barbara Van Deurzen .  .  .  .  .  .  .        71   49.65
           Scott Borley  .  .  .  .  .  .  .  .  .        67   46.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         5    3.50

          School Board Member
          Wrightstown Community School District
          (VOTE FOR)  2
           Sarah Hock .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       102   46.15
           Laurie De Cleene .  .  .  .  .  .  .  .       119   53.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          School Board Member Freedom Area School District
          Area 1
          (VOTE FOR)  2
           Darin A. Tiedt.  .  .  .  .  .  .  .  .     1,581   30.07
           Kevin VerVoort.  .  .  .  .  .  .  .  .     1,732   32.95
           Steve Garvey  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,899   36.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        45     .86

          School Board Member Freedom Area School District
          Area 4
          (VOTE FOR)  1
           George Van Wychen.  .  .  .  .  .  .  .     2,766   98.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        42    1.50

          School Board Member Pulaski Community School District
          Zone 1
          (VOTE FOR)  1
           Sarah Brunette.  .  .  .  .  .  .  .  .         2  100.00
           Brian Chlopek .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          School Board Member Pulaski Community School District
          Zone 3
          (VOTE FOR)  1
           Barb McKeefry .  .  .  .  .  .  .  .  .         2  100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0

          School Board Member Seymour Community School District
          Zone 1
          (VOTE FOR)  2
           Gregory C Leisgang  .  .  .  .  .  .  .     1,517   54.53
           Kurt Peterson .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,244   44.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        21     .75

          School Board Member Seymour Community School District
          Zone 2
          (VOTE FOR)  1
           Tom Heins  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,668   97.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        46    2.68

          School Board Member Hortonville Area School District
          Village of Hortonville/Town of Liberty
          (VOTE FOR)  1
           Craig Dreier  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3,328   99.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        20     .60

          School Board Member Hortonville Area School District
          Town of Dale/Town of Hortonia
          (VOTE FOR)  1
           Robert VanDenElzen  .  .  .  .  .  .  .     1,730   99.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        14     .80

          Town of Buchanan Advisory Referendum Town of Buchanan
          (VOTE FOR)  1
           A. Special Assessments .  .  .  .  .  .       296   18.81
           B. Transportation Utility Fee.  .  .  .       899   57.12
           C. Property Tax Levy Increase.  .  .  .       379   24.08

          Freedom Area School District Referendum No. I
          Freedom Area School District
          (VOTE FOR)  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,398   39.26
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,163   60.74

          Freedom Area School District Referendum No. II
          Freedom Area School District
          (VOTE FOR)  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,333   37.39
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,232   62.61

          Kaukauna Area School District General Obligation Bond
          ReKaukauna Area School District
          (VOTE FOR)  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,898   48.10
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2,048   51.90