County Board of Supervisors

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option

Outagamie County Board of Supervisors
Elected 2018 - Two-Year Term

Chairperson: Jeff Nooyen
Vice-Chairperson: Joy Hagen
Sergeant-At-Arms: Robert Stadel
Parliamentarian: Joseph P. Guidote, Jr., Corporation Counsel

County Board Meetings:

The County Board of Supervisors meets on the 2nd and 4th Tuesday of each month at 7:00 p.m. in the County Board Room.

In April, the County Board of Supervisors meets only on the 3rd Tuesday at 4:00 p.m. for reorganization.

The Public Hearing for the proposed budget is held at the beginning of the 4th Tuesday in October County Board Meeting which begins at 7:00 p.m.

The Annual Meeting of the County Board is held on the first Monday in November at 5:30 p.m. and shall continue on following days until an annual budget is adopted.

 

 

  SUPERVISOR COMMITTEE ASSIGNMENTS
Cathy Thompson District 1

Cathy Thompson
District 1 Map
330 E Winnebago Street
Appleton, WI 54911
319-4388

Health & Human Services Committee

Nadine Miller District 2

Nadine Miller
District 2 Map
914 N. Fox St.
Appleton, WI 54911
733-0012

Finance Committee

Dominic Pic

 

Dominic Renteria

District 3 Map

1429 Lorain Ct.

Appleton, WI  54914

213-0778

 Public Safety Committee

Katrin Patience District 4

Katrin Patience
District 4 Map
130 Cherry Court
Appleton, WI 54915
202-3767

Public Safety Committee

Gabrielson, Dan

Dan Gabrielson
District 5 Map
53 Kensington Court
Appleton, WI 54915
358-0840

Health & Human Services Committee

Konetzke, Curt

Curt Konetzke
District 6 Map
612 S. Fidelis Street
Appleton, WI 54915
427-1868

Legislative/Audit & Human Resources Committee

Lee Hammen District 7

Lee Hammen
District 7 Map
232 S. Washington St.
Kimberly, WI 54136
788-9024

Property, Airport, Recreation & Economic Development Committee

 Thyssen, Nick

 

Nick Thyssen
District 8 Map
N210 Juneberry Court
Appleton, WI  54915
659-2613 

 

Legislative/Audit & Human Resources Committee
Justin Krueger District 9

Justin Krueger
District 9 Map
215 Prospect Street
Combined Locks, WI 54113
850-0391

Health & Human Services Committee
Christine Lamers District 10

Christine Lamers
District 10 Map
703 Grignon Street
Kaukauna, WI 54130

766-2885

Health & Human Services Committee

 Dillenberg, Dan

Daniel Dillenberg
District 11 Map

N365 Red Tail Court
Appleton, WI  54915
428-9229

Public Safety Committee
Jim Mc Daniel District 12

Jim McDaniel
District 12 Map
311 W. Third Street
Kaukauna, WI 54130
766-3345

Highway, Recycling & Solid Waste Committee

Jason Wegand District 13

Jason Wegand
District 13 Map
W2151 Out of Town Ln.
Kaukauna, WI 54130
419-4646

Property, Airport, Recreation & Economic Development Committee

Donald De Groot District 14

Donald DeGroot
District 14 Map
407 Kadinger Way
Little Chute, WI 54140
858-0876

Highway, Recycling & Solid Waste Committee

Peterson, Brian

Brian Peterson
District 15 Map
12 Saint Charles Place Little Chute, WI  54140
540-8272

Highway, Recycling & Solid Waste Committee

Schroeder, Kelly

Kelly Schroeder
District 16 Map
1237 E. Pershing Street
Appleton, WI  54911
851-9833

 

Health & Human Services Committee

Chris Croat District 17

Chris Croatt
District 17 Map
813 E. Frances Street
Appleton, WI 54911
735-9532

Finance Committee

 Spears, Cathy

Cathy Spears
District 18 Map
1223 W. Marquette Street
Appleton, WI 54914
730-1091

Legislative/Audit & Human Resources Committee

Marcks, Pete


Pete Marcks
District 19 Map
529 S. Fairview Street
Appleton, WI 54914
202-6390

Finance Committee

Mike Thomas District 20

Mike Thomas
District 20 Map
1 Hillock Court
Appleton, WI 54914
731-9569

Finance Committee

Travis Thyssen District 21

Travis Thyssen
District 21 Map
2235 Fraser Fir Lane
Grand Chute, WI 54913
749-2751

Legislative/Audit & Human Resources Committee

Hagen, Joy

Joy Hagen
District 22 Map
55 Meadow Row Court
Grand Chute, WI 54913
850-2024

Property, Airport, Recreation & Economic Development Committee

Ronald Klemp District 23

Ronald Klemp
District 23 Map
W5511 Quarry Road
Appleton, WI 54913
585-5386

Property, Airport, Recreation & EconomicDevelopment
Committee

Iverson, Jerry

Jerry Iverson
District 24 Map
4708 Timber Row
Appleton, WI 54913
585-1325

Legislative/Audit & Human Resources Committee

Jeff Nooyen District 25

Jeff Nooyen
District 25 Map
1754 Winesap Lane
Grand Chute, WI 54914
738-7724

County Board Chair

James Duncan District 26

James Duncan
District 26 Map
2646 W. Spencer Street
Appleton, WI 54914
850-7989

Public Safety Committee

Dean Culbertson District 27

Dean Culbertson
District 27 Map
N824 Brookview Drive
Hortonville, WI 54944
585-7606

Property, Airport, Recreation & Economic Development Committee

Kevin Sturn District 28

Kevin Sturn
District 28 Map
N1354 Westgreen Drive
Greenville, WI 54942
422-0401

Finance Committee

Bob Buchman District 29

Bob Buchman
District 29 Map
W8362 County Road MM
Hortonville, WI 54944
779-6498

Highway, Recycling & Solid Waste Committee

Woodzicka, Mike

Mike Woodzicka
District 30 Map
N1264 Laudon Lane
Hortonville, WI 54944
915-0514


Public Safety Committee

Dennis Clegg District 31

Dennis Clegg
District 31 Map
N2783 State Hwy. 15
Hortonville, WI 54944
779-6028

Highway, Recycling & Solid Waste Committee

Vanderheiden, Deb

Debbie Vander Heiden
District 32 Map
N2687 McCabe Road
Kaukauna, WI 54130
419-2214

Agriculture, Extension Education, Zoning & Land Conservation Committee

BJ O'Connor-Schevers District 33

BJ O'Connor-Schevers
District 33 Map
W650 Old Seymour Road
Oneida, WI 54155
869-2760

Agriculture, Extension Education, Zoning & Land Conservation Committee

Daniel Rettler District 34

Daniel Rettler
District 34 Map
W4926 County Road B
Black Creek, WI 54106
850-5311

Agriculture, Extension Education, Zoning & Land Conservation Committee

Daniel Melchert District 35

Daniel Melchert
District 35 Map
848 Ithaca Ave.
Seymour, WI 54165
676-2955

Agriculture, Extension Education, Zoning & Land Conservation Committee

Keith Suprise
District 36 Map
N7503 County FF
Shiocton, WI 54170
715-752-4292

 


Agriculture, Extension Education, Zoning & Land Conservation Committee