County Board of Supervisors

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option

Outagamie County Board of Supervisors
Elected 2016 - Two-Year Term

Chairperson: Jeff Nooyen
Vice-Chairperson: Joy Hagen
Sergeant-At-Arms: Robert Stadel
Parliamentarian: Joseph P. Guidote, Jr., Corporation Counsel

County Board Meetings:

The County Board of Supervisors meets on the 2nd and 4th Tuesday of each month at 7:00 p.m. in the County Board Room.

In April, the County Board of Supervisors meets only on the 3rd Tuesday at 4:00 p.m. for reorganization.

The Public Hearing for the proposed budget is held on the last Monday in October. The time is at the call of the chair.

The Annual Meeting of the County Board is held on the first Monday in November at 5:30 p.m. and shall continue on following days until an annual budget is adopted.

  SUPERVISOR COMMITTEE ASSIGNMENTS

Cathy Thompson
District 1 Map
330 E Winnebago Street
Appleton, WI 54911
319-4388

Health & Human Services Committee

Nadine Miller
District 2 Map
914 N. Fox St.
Appleton, WI 54911
733-0012

Finance Committee

Dan Grady
District 3 Map
803 W. Loraine Street
Appleton, WI 54914
205-0157

Public Safety Committee

Katrin Patience
District 4 Map
130 Cherry Court
Appleton, WI 54915
202-3767

Public Safety Committee

Dan Gabrielson
District 5 Map
53 Kensington Court
Appleton, WI 54915
358-0840

Health & Human Services Committee

John Foss District 6

John Foss
District 6 Map
1236 N. Hawthorne Drive
Appleton, WI 54915
279-3063

Legislative/Audit & Human Resources Committee

Lee Hammen
District 7 Map
232 S. Washington Street
Kimberly, WI 54136
788-9024

Public Safety Committee

Tony Krueger
District 8 Map
N382 Maple Ridge Drive
Appleton, WI 54915
423-3175

Property, Airport, Recreation & Economic Development Committee

Justin Krueger
District 9 Map
215 Prospect Street
Combined Locks, WI 54113
850-0391

Health & Human Services Committee

Christine Lamers
District 10 Map
703 Grignon Street
Kaukauna, WI 54130

766-2885

Health & Human Services
Committee


Patrick Meyer
District 11 Map
W184 Hawks Nest Lane
Kaukauna, WI 54130
412-6935

Legislative/Audit & Human Resources Committee

Jim McDaniel
District 12 Map
311 W. Third Street
Kaukauna, WI 54130
766-3345

Highway, Recycling & Solid Waste Committee

Jason Wegand
District 13 Map
W2151 Out of Town Lane
Kaukauna, WI 54130
419-4646

Property, Airport, Recreation & Economic Development Committee

Donald DeGroot
District 14 Map
407 Kadinger Way
Little Chute, WI 54140
788-4177

Highway, Recycling & Solid Waste Committee

Ken Vanden Heuvel
District 15 Map
604 Van Buren Street
Little Chute, WI 54140
284-0388

Highway, Recycling & Solid Waste Committee

Barney Lemanski
District 16 Map
1816 E. Pauline Street
Appleton, WI 54911
858-2325

Health & Human Services Committee

Chris Croat District 17

Chris Croatt
District 17 Map
813 E. Francis Street
Appleton, WI 54911
735-9532

Finance Committee

Cathy Spears
District 18 Map
1223 W. Marquette Street
Appleton, WI 54914
730-1091

Legislative/Audit & Human Resources Committee


Peter Stueck
District 19 Map
822 W. Third Street
Appleton, WI 54914
213-1273

Finance Committee

Mike Thomas
District 20 Map
1 Hillock Court
Appleton, WI 54914
731-9569

Public Safety Committee

Travis Thyssen
District 21 Map
2235 Fraser Fir Lane
Grand Chute, WI 54913
749-2751

Legislative/Audit & Human Resources Committee

Joy Hagen
District 22 Map
55 Meadow Row Court
Grand Chute, WI 54913
734-6455

Property, Airport, Recreation & Economic Development Committee

Ronald Klemp
District 23 Map
W5511 Quarry Road
Appleton, WI 54913
730-2846

Property, Airport, Recreation & EconomicDevelopment
Committee

James Pleuss
District 24 Map
1400 W. Woodstone Drive
Appleton, WI 54914
731-8645

Finance Committee

Jeff Nooyen
District 25 Map
1754 Winesap Lane
Grand Chute, WI 54914
738-7724

County Board Chair

James Duncan
District 26 Map
2646 W. Spencer Street
Appleton, WI 54914
850-7989

Public Safety Committee

Dean Culbertson
District 27 Map
N824 Brookview Drive
Hortonville, WI 54944
585-7606

Property, Airport, Recreation & Economic Development Committee

Kevin Sturn
District 28 Map
N1354 Westgreen Drive
Greenville, WI 54942
757-0460

Finance Committee

Bob Buchman
District 29 Map
W8362 County Road MM
Hortonville, WI 54944
779-6498

Highway, Recycling & Solid Waste Committee

Shane Griesbach
District 30 Map
N1509 Windy Meadows Lane
Hortonville, WI 54944
209-1197


Legislative/Audit & Human Resources Committee

=

Dennis Clegg
District 31 Map
N2783 State Hwy. 15
Hortonville, WI 54944
779-6028

Highway Committee

Debbie Vander Heiden
District 32 Map
N2685 McCabe Road
Kaukauna, WI 54130
419-2214

Agriculture, Extension Education, Zoning & Land Conservation Committee

BJ O'Connor-Schevers
District 33 Map
W650 Old Seymour Road
Oneida, WI 54155
869-2760

Agriculture, Extension Education, Zoning & Land Conservation Committee

Daniel Rettler
District 34 Map
W4926 County Road B
Black Creek, WI 54106
984-3107

Agriculture, Extension Education, Zoning & Land Conservation Committee

Daniel Melchert
District 35 Map
848 Ithaca Ave.
Seymour, WI 54165
676-2955

Agriculture, Extension Education, Zoning & Land Conservation Committee

Keith Suprise
District 36 Map
N7503 County FF
Shiocton, WI 54170
715-752-4292


Agriculture, Extension Education, Zoning & Land Conservation Committee